https://electroinfo.net

girniy.ru 1 ... 7 8 9 10 11

Семинар сабақтарының тезистері



1 -Тақырып: Тарихи өлкетану пәні, оның мақсаты мен міндеттері


Сабақтың мақсаты: Өлкетанудың ғылым ретінде пайда болуы тарихын баяндау, зерттеудің әдістері мен принциптеріне талдау жасап, мектептегі өлкетану жұмысына назар аудару.

1.Өлкетанудың ғылым ретінде пайда болуы

2.Өлкетану жұмыстарының негізгі мазмұны.

3.Мектептегі өлкетану жұмысы

Әдістемелік нұсқау: Студенттер сабақ барысында өлкетанудың ғылым ретінде пайда болуы тарихын баяндау, зерттеудің әдістері мен принциптеріне талдау жасап, мектептегі өлкетану жұмысына назар аудару, тарихнамасы мен деректерін танып білу.

Бекіту сұрақтары: 1. Өлкетану ғылым ретінде қашан пайда болды?

2.Өлкетану жұмыстарының мақсаты мен міндеттері.

3.Мектепте қандай өлкетану жұмыстарын жүргізген маңызды?

Әдебиеттер:

1.Ашурков В.Н., Кацюба Д.В., Матюшин Г.Н. Историческое краеведение.М., 1980.

2.Матюшин Г.Н. Историческое краеведение М. 1987

3.Внеклассная работа по истории краеведения. М., 1975.


2- Тақырып: Қазақстанда тарихи өлкетанудың кезеңдері және негізгі ұйымдастыру формалары.

Сабақтың мақсаты: Қазақстандағы өлкетанулық жұмыстарының маңызы, негізгі кезеңдері мен сипаттамасын атап өту, Тәуелсіз Қазақстандағы өлкетанудың ерекшеліктерін бөліп көрсету. Өлкетанулық материалдардың баспасөз және басқа арнайы басылымдарда жарияланған материалдарын жинақтау.

1.Қазақстанда өлкетану жұмысының негізгі кезеңдері және оның сипаттамасы

2.Тәуелсіз Қазақстандағы өлкетанудың ерекшеліктері

3.Өлкетанулық материалдардың баспасөз және басқа арнайы басылымдарда жариялануы.

Әдістемелік нұсқау: Студенттер сабақ барысында Қазақстандағы өлкетанулық жұмыстарының маңызы, негізгі кезеңдері мен сипаттамасын атап өту, Тәуелсіз Қазақстандағы өлкетанудың ерекшеліктерін бөліп көрсету. Өлкетанулық материалдардың баспасөз және басқа арнайы басылымдарда жарияланған материалдарын жинақтау, назар аудару, тарихнамасы мен деректерін танып білу.


Бекіту сұрақтары:

1.Қазақстандағы өлкетанулық жұмыстарға сипаттама.

2. Тәуелсіз Қазақстандағы өлкетанудың ерекшеліктері

3.Қандай баспасөз және басқа арнайы басылымдарда өлкетанулық материалдар жарияланған?

Әдебиеттер:

1.Ашурков В.Н., Кацюба Д.В., Матюшин Г.Н. Историческое краеведение.М., 1980.

2.Матюшин Г.Н. Историческое краеведение М. 1987

3.Ахметова С.Ш. Историческое краеведение в Казахстане. А., 1982.


3-Тақырып: Қазақстанда революцияға дейінгі кезеңдегі өлкетанулық жұмыс.

Сабақтың мақсаты: Қазақстанда болған шет ел саяхатшылары, ғалымдары мен қоғам қайраткерлерінің еңбектерінің тарихи өлкетанудағы еңбектері және олардың маңызын атап өту, өлкетану жұмыстарында қазақ халық педагогикасы құралдары арқылы оқушылардың экологиялық мәдениетін қалыптастыру жолдарын көрсету.

1. Әр түрлі тарихи кезеңдерде Қазақстанда болған шет ел саяхатшылары, ғалымдары мен қоғам қайраткерлерінің еңбектерінің тарихи өлкетанудағы маңызы.

2. Өлкетану жұмыстарында қазақ халық педагогикасы құралдары арқылы оқушылардың экологиялық мәдениетін қалыптастыру

Әдістемелік нұсқау: Студенттер сабақ барысында Қазақстанда болған шет ел саяхатшылары, ғалымдары мен қоғам қайраткерлерінің еңбектерінің тарихи өлкетанудағы еңбектері және олардың маңызын атап өту, өлкетану жұмыстарында қазақ халық педагогикасы құралдары арқылы оқушылардың экологиялық мәдениетін қалыптастыру жолдарын көрсету, назар аудару, тарихнамасы мен деректерін танып білу.

Бекіту сұрақтары:

1.Мектепке кәсіби білігі жоғары мамандарды даярлау мәселелері жөнінде қазақстандық көрнекті ғалымдар айналысты.

2.Қазақстанда өлкетану материалдары қай шет ел саяхатшылары, ғалымдары мен қоғам қайраткерлерінің еңбектерінде жарияланды.

Әдебиеттер:

  1. Ашурков В.Н., Кацюба Д.В., Матюшин Г.Н. Историческое краеведение.М., 1980.


  2. Матюшин Г.Н. Историческое краеведение М. 1987.

  3. Матюшин Г.Н. Археология в школе. М., 1964

  4. Матюшин Г.Н. У истоков человечества М., 1982

  5. Акишев К.А., Байпаков К.М. Вопросы археологии Казахстана, А. 1979

  6. Байпаков К.М., Таймагамбетов Ж.К., Жумаганбетов Т. Археология Казахстана, А., 1993


4-Тақырып: Тарихи өлкетанудағы археологиялық деректер мен материалдар .

Сабақтың мақсаты: Тарихи өлкетанудағы археологиялық деректердің ролі, ескерткіштердің түрлері, негізгі бағыттары жайлы түсіндіріп,археологиялық материалдарды мектептегі өлкетануда қолдану жайлы мәлімет беру.

  1. Тарихи өлкетанудағы археологиялық деректердің ролі

  2. Археологиялық ескерткіштердің түрлері

  3. Археологияда зерттеу жұмыстарының негізгі бағыттары. Археологиялық материалдың өңдеу әдістері.

  4. Археологиялық материалдарды мектептегі өлкетануда қолдану

Әдістемелік нұсқау: Студенттер сабақ барысында тарихи өлкетанудағы археологиялық деректердің ролі, ескерткіштердің түрлері, негізгі бағыттары жайлы түсіндіріп,археологиялық материалдарды мектептегі өлкетануда қолдану жайлы мәлімет беру, назар аудару, тарихнамасы мен деректерін танып білу.

Бекіту сұрақтары:

1.Археологиялық деректер дегеніміз не?

2. Археологиялық ескерткіштердің түрлері

3. Тарихи өлкетанудағы археологиялық деректердің маңызы.

Әдебиеттер:

1.Ашурков В.Н., Кацюба Д.В., Матюшин Г.Н. Историческое краеведение.М., 1980.

2.Матюшин Г.Н. Историческое краеведение М. 1987.

3.Матюшин Г.Н. Археология в школе. М., 1964

4.Матюшин Г.Н. У истоков человечества М., 1982

5.Акишев К.А., Байпаков К.М. Вопросы археологии Казахстана, А. 1979


6.Байпаков К.М., Таймагамбетов Ж.К., Жумаганбетов Т. Археология Казахстана, А., 1993


5-Тақырып: Тарихи өлкетанудағы этнографиялық деректер мен материалдар

Сабақтың мақсаты: Этнографиялық деректер түрлерін, категорияларын айту, өлкетану жұмысының этнография ғылымының дамуына ықпалы , туған өлкені зерттеуде этнографиялық деректерді қолдану маңыздылығын айқындау.

1.Өлкетану жұмысының этнография ғылымының дамуына ықпалы

2.Этнографиялық деректер түрлері

3.Туған өлкені зерттеуде этнографиялық деректерді қолдану

Әдістемелік нұсқау: Студенттер сабақ барысында этнографиялық деректер түрлерін, категорияларын айту, өлкетану жұмысының этнография ғылымының дамуына ықпалы , туған өлкені зерттеуде этнографиялық деректерді қолдану маңыздылығын айқындау, тарихнамасы мен деректерін танып білу.

Бекіту сұрақтары:

1.Этнография ғылымы, этнографиялық деректер түрлері.

2. Тарихи өлкетануда қолданылатын этнографиялық категориялар

3. Өлкетанулық зерттеуде этнографиялық деректерді қолдану

Әдебиеттер:

1.Ашурков В.Н., Кацюба Д.В., Матюшин Г.Н. Историческое краеведение.М., 1980.

2.Матюшин Г.Н. Историческое краеведение М. 1987

3.Громов Г. Методика этнографических исследований. М., 1966

4.Алексеев В.П. Становление человечетсва, М., 1984.

5.Чебоксаров Н.Н., Чебоксарова И.А. Народы, расы, культуры, М., 1985

6.Сейдимбек А. Қазақ әлемі А., 1999

7.Этносы Казахстана: историко-демографичсекий справочник Астана, 2001

6-Тақырып: Тарихи өлкетанудағы жазба деректері

Сабақтың мақсаты: Жазба деректердің түрлері, олардың зерттелуін баяндау. Көне және ортағасырлық қолжазбалардың Қазақстанның тарихи өлкетануын оқытудағы құндылығы баяндау.

1.Жазба деректерінің түрлері

2.Көне және ортағасырлық қолжазбалардың Қазақстанның тарихи өлкетануын оқытудағы құндылығы.


3.Қазақстанға әр түрлі уақыттарда келген шет елдіктер еңбектерінің өлкетанудағы деректік маңызы.

Әдістемелік нұсқау: Студенттер сабақ барысында жазба деректердің түрлері, олардың зерттелуін баяндау. Көне және ортағасырлық қолжазбалардың Қазақстанның тарихи өлкетануын оқытудағы құндылығы баяндау, тарихнамасы мен деректерін танып білу.

Бекіту сұрақтары:

1.Тарихи өлкетану жалпы өлкетанудың бір саласы ретінде ерекшеліктері.

2. Жазба деректерінің түрлері

3. Қазақстанға әр түрлі уақыттарда келген шет елдіктер еңбектерінің өлкетанудағы деректік маңызы.

Әдебиеттер:

1.Ашурков В.Н., Кацюба Д.В., Матюшин Г.Н. Историческое краеведение.М., 1980.

2.Матюшин Г.Н. Историческое краеведение М. 1987

3.Жиренчин А.М. Из истории казахской книги. А., 1971. Истрин В.А. Возникновение и развитие письма, М., 1965г.

4.Мамажанов М.К., Коротковский М.П. Книги Казахстана, А.,1977

5.Елеукенов Ш. Кітаптану негіздері, А., 1997

6.Елеукенов Ш. Қазақ кітабіның тарихы, А., 1999

7.Аллаберген Қ., Нұсқабай Ж., Оразай Ф. Қазақ журналистикасының тарихы, А., 1996

8.Атабаев Қ. Қазақ баспасөзі Қазақстан тарихының дерек көзі, А., 2000

9.Прошлое Казахстана в источниках и материалах. В 2-х сб. Сб 1. А.,1997 Сб.2 А., 1998

10.Практикум по древней и средневековой истории Казахстана А., 2000

11.Қазақтар. Казахи. Т.7., А.,1998

7-Тақырып: Тарихи өлкетануда ауызша деректер

Сабақтың мақсаты: Өлкетануда ауызша деректердің маңызы, халық ауыз әдебиеті шығармаларының өлкетанулық құндылығы, халық ауыз әдебиетін жинап зерттеуде өлкетанушылардың атқарар ролі жайлы мәлімет жинау.

        1. Халық ауыз әдебиеті шығармаларының өлкетанулық құндылығы.

2. Халық ауыз әдебиетін жинап зерттеуде өлкетанушылардың атқарар ролі.


Әдістемелік нұсқау: Студенттер сабақ барысында өлкетануда ауызша деректердің маңызы, халық ауыз әдебиеті шығармаларының өлкетанулық құндылығы, халық ауыз әдебиетін жинап зерттеуде өлкетанушылардың атқарар ролі жайлы мәлімет жинау, тарихнамасы мен деректерін танып білу.

Бекіту сұрақтары:

1.Халық ауыз әдебиет шығармаларының маңыздылығы.

2. Халық ауыз әдебиеті шығармаларының өлкетанулық құндылығы.

Әдебиеттер:

1.Ашурков В.Н., Кацюба Д.В., Матюшин Г.Н. Историческое краеведение.М., 1980.

2.Матюшин Г.Н. Историческое краеведение М. 1987

3.МурзаевЭ.Н. География в названиях. М., 1979.

4.Тәтімов М.Б. Қазақ әлемі. А., 1993.

5.Нұрғалымова Г.С. Қазақстан топонимикасы. А., 1998.

6.Қазақтар. Казахи. Т. 8., А., 1998

7.Қойшыбаев Е. Қазақстанның жер-су аттары сөздігі А., 1985

8.Ахметжанова Ф.Р., Әлимхан А.Ә Қазақ шығысының жер-су атаулары . Өскемен, 2000

9.Керимбаев Е. Атаулар сыры., А., 1984

10.Нұрмағамбетұлы Ә. Жер-судың аты – тарихтың хаты, А., 1994

11.Габдулин М. Қазақ-халық ауыз әдебиеті. А., 1996

12.Мұқанов С. Қазақ қауымы А., 1995

8- Тақырып: Туған өлке тарихын зерттеудегі топонимиканың деректік маңызы.

Сабақтың мақсаты: Топонимиканың деректік маңызы, соның ішінде туған өлке тарихын зерттеуде ролін айқындау, топонимиканың деректері мен түрлері туралы мәлімет беру.

1. Туған өлке тарихын зерттеуде топонимиканың деректік маңызы.


        1. Топонимиканың деректері мен түрлері.

Әдістемелік нұсқау: Студенттер сабақ барысында топонимиканың деректік маңызы, соның ішінде туған өлке тарихын зерттеуде ролін айқындау, топонимиканың деректері мен түрлері туралы мәлімет беру, тарихнамасы мен деректерін танып білу.

Бекіту сұрақтары:

1.Топонимикалық деректер.

2.Топонимиканың түрлері.

3. Туған өлке тарихын зерттеуде топонимиканың деректік маңызы.

Әдебиеттер:

1.Ашурков В.Н., Кацюба Д.В., Матюшин Г.Н. Историческое краеведение.М., 1980.

2.Матюшин Г.Н. Историческое краеведение М. 1987

3.Памятники истории и культуры Казахстана. Научно-популярный информационный сборник, А., 1986

4.Басенов Т.К., Маргулан А.Х., Мендикулов М.М. Архитектура Казахстана, А., 1959

5.Муканов М. Казахская юрта, А., 1992

6.Алехин А.Д. Изобразительное искусство, М., 1984

7.Маргулан А.Х. Казахское народное прикладное искусство. Т.1 А., 1986.Т.2 А., 1987. Т.3 А., 1994


9-Тақырып: Тарихи өлкетанудағы сәулет өнер ескерткіштері мен бейнелеу өнері туындыларының ролі

Сабақтың мақсаты: Сәулет өнер ескерткіштері тарихи өлкетанудағы тарихи маңызын айту, Қазақстан территориясындағы сәулет өнер ескерткіштері жайлы баяндау.

1.Сәулет өнер ескерткіштері тарихи өлкетанудың дерек көзі ретінде.

2.Қазақстан территориясындағы сәулет өнер ескерткіштері

3.Бейнелеу өнер туындыларының түрлері және олардың Қазақстан территориясында таралуы.

Әдістемелік нұсқау: Студенттер сабақ барысында сәулет өнер ескерткіштері тарихи өлкетанудағы тарихи маңызын айту, Қазақстан территориясындағы сәулет өнер ескерткіштері жайлы баяндау, тарихнамасы мен деректерін танып білу.

Бекіту сұрақтары:

1.Сәулет өнер ескерткіштері тарихи өлкетанудың дерек көзі бола ала ма?

2. Қазақстан территориясындағы сәулет өнер ескерткіштері

3.Сәулет өнер ескерткіштерінің тарихи өлкетанулық маңызы.

Әдебиеттер:

1.Ашурков В.Н., Кацюба Д.В., Матюшин Г.Н. Историческое краеведение.М., 1980.

2.Матюшин Г.Н. Историческое краеведение М. 1987


3.Памятники истории и культуры Казахстана. Научно-популярный информационный сборник, А., 1986

4.Басенов Т.К., Маргулан А.Х., Мендикулов М.М. Архитектура Казахстана, А., 1959

5.Муканов М. Казахская юрта, А., 1992

6.Алехин А.Д. Изобразительное искусство, М., 1984

7.Маргулан А.Х. Казахское народное прикладное искусство. Т.1 А., 1986.Т.2 А., 1987. Т.3 А., 1994

8.Қазақтың көне алтыны. Древнее золото Казахстана А., 1983

9.Қазақтың зергерлік әшекейлері А., 1985

10.Қазақ халқының сәндік ою-өрнек өнері. Народное декоративно-прикладное искусство казахов Л., 1970

11.Ибраева К. Казахский орнамент, А., 1994

12.Очерки изобразительного искусства казахов А., 1977

13.Нурмухаммедов Н. Искусство Казахстана (Альбом) М., 1970


10-Тақырып: Өлкетануда мұражайлар, мұрағаттар атқаратын ролі.

Сабақтың мақсаты: Өлкетануда мұражайлар, мұрағаттар атқаратын қызметі, тарихи маңыздылығын баяндау.

1.Өлкетануда мұражайлар, мұрағаттар атқаратын ролі.

2.Қазақстан Республикалық мемлекеттік мұрағат құжаттары

Әдістемелік нұсқау: Студенттер сабақ барысында өлкетануда мұражайлар, мұрағаттар атқаратын қызметі, тарихи маңыздылығын баяндау, тарихнамасы мен деректерін танып білу.

Бекіту сұрақтары:

1.Қазақстанда өлкетану мұражайлары жөнінде мағлұмат.

2. Өлкетануда мұрағаттың атқаратын ролі

3. Қазақстан Республикалық мемлекеттік мұрағат құжаттары


Әдебиеттер:

1.Ашурков В.Н., Кацюба Д.В., Матюшин Г.Н. Историческое краеведение.М., 1980.

2.Матюшин Г.Н. Историческое краеведение М. 1987

3.Памятники истории и культуры Казахстана. Научно-популярный информационный сборник, А., 1986

4.Басенов Т.К., Маргулан А.Х., Мендикулов М.М. Архитектура Казахстана, А., 1959


5.Муканов М. Казахская юрта, А., 1992

6.Алехин А.Д. Изобразительное искусство, М., 1984

7.Маргулан А.Х. Казахское народное прикладное искусство. Т.1 А., 1986.Т.2 А., 1987. Т.3 А., 1994


СОӨЖ бойынша әдістемелік нұсқау

(студенттердің оқытушымен өздік жұмысы)


1-тақырып Өлкетану жұмысының негізгі мазмұны. Зерттеудің әдістемесі және принциптері, негізгі бағыттары.

МАҚСАТ- Өлкетану жұмысының негізгі мазмұны. Зерттеудің әдістемесі және принциптері, негізгі бағыттары сипаттама жасау, талқылау.

БАҚЫЛАУ ТҮРІ- Конспект. Кесте құрастыру.


2-тақырып Археологиялық деректердің өлкетанудағы атқаратын ролі.

1.археологиялық ескерткіштер түрлері

2.археологиялық материалдарды өңдеу әдістері

МАҚСАТ- Археологиялық ескерткіштер түрлері, өңдеу әдістерін талдау.

БАҚЫЛАУ ТҮРІ- Талдау, конспект


3-тақырып Этнографиялық деректердің өлкетанулық маңызы

МАҚСАТ- Этнографиялық деректердің өлкетанулық маңызы жайлы түсініктерін толықтыру

БАҚЫЛАУ ТҮРІ- Баяндама


4-тақырып Этнографиялық деректерді өлкенің тарихын зерттеу процессінде қолдану.

МАҚСАТ- Этнографиялық деректерді өлкенің тарихын зерттеу процессінде қолдану туралы түсініктерін толықтыру

БАҚЫЛАУ ТҮРІ- Сараптама.


5-тақырып Тарихи өлкетанудағы жазба деректер.

МАҚСАТ- Тарихи өлкетанудағы жазба деректер саралап көрсету

БАҚЫЛАУ ТҮРІ- Конспект


6-тақырып Белгіленген жазба дерегінің мазмұны бойынша реферат дайындау

МАҚСАТ- Белгіленген жазба дерегінің мазмұны бойынша реферат дайындау

БАҚЫЛАУ ТҮРІ- Реферат


7-тақырып Туған өлке тарихын зерттеудегі топонимиканың деректік маңызы.

МАҚСАТ- Туған өлке тарихын зерттеудегі топонимиканың деректік маңызы жайлы баяндау, мақала материалдарын дайындау.


БАҚЫЛАУ ТҮРІ- Баяндама, мақала дайындау


8-тақырып Топонимиканың түрлері, дерек көздері

МАҚСАТ- Топонимиканың түрлері, дерек көздері жайлы жан-жақты түсінік алу.

БАҚЫЛАУ ТҮРІ- Конспект


9-тақырып Халық ауыз әдебиеті ескерткіштерінің өлкетанулық құндылығы.

МАҚСАТ - Халық ауыз әдебиеті ескерткіштерінің өлкетанулық құндылығы жайлы түсінік

БАҚЫЛАУ ТҮРІ – Эссе жазу


10-тақырып Сәулет өнер ескерткіштері өлкетанудың дерек көзі ретінде

МАҚСАТ - Сәулет өнер ескерткіштері өлкетанудың дерек көзі жайлы салыстырып айту, түсінік беру.

БАҚЫЛАУ ТҮРІ – Материал жинау


11-тақырып Қазақстан территориясындағы сәулет өнер ескерткіштерінің ерекшеліктері

МАҚСАТ - Қазақстан территориясындағы сәулет өнер ескерткіштерінің ерекшеліктері жайлы жан-жақты сипаттау.

БАҚЫЛАУ ТҮРІ – Баяндама


12-тақырып Тарихи өлкетанудағы бейнелеу өнер туындыларының атқаратын ролі.

МАҚСАТ - Тарихи өлкетанудағы бейнелеу өнер туындыларының атқаратын ролі жайлы түсінік.

БАҚЫЛАУ ТҮРІ – Материал жинау


13-тақырып Қазақтардың бейнелеу өнерінің ерекшелігі

МАҚСАТ - Қазақтардың бейнелеу өнерінің ерекшелігі туралы жан-жақты сипаттау.

БАҚЫЛАУ ТҮРІ –Конспект


14 –тақырып Қазақстандағы әйгілі сүретшілердің шығармашылығы

МАҚСАТ - Қазақстандағы әйгілі сүретшілердің шығармашылығы

(Ә. Кастеев, С. Романов, Х. Наурызбаев, А. Ғалымбаева, Г. Исмаилова, Е. Сидоркин) реферат дайындау.

БАҚЫЛАУ ТҮРІ –Реферат


15 –тақырып Өлкетануда мұражайлар, мұрағаттар атқаратын ролі.

МАҚСАТ - Өлкетануда мұражайлар, мұрағаттар атқаратын ролі жайлы материал жинақтау, мұражайлық, мұрағат деректерімен жұмыс жасау

БАҚЫЛАУ ТҮРІ – Материал жинау



СӨЖ БОЙЫНША ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАУ

(студенттердің өздік жұмысы)


1-СӨЖ

МАҚСАТ- аталмыш курс бойынша қалалық және университет кітапханаларының қорымен танысып, семинар мен ОЖСӨЖ тақырыптары бойынша библиографиялық көрсеткіш құрастыру.

Тапсыру түрі – жазбаша жұмыс

Әдістемелік нұсқау - кітапхана каталогтерімен жұмыс істеу үшін қажетті біліктілікті қалыптсатыру, алфавиттік каталогтер мен электрондық каталогтермен жұмыстар жүргізу.

Дәптерге арнайы берілген тақырыптар бойынша әдебиеттерді топтастыруы қажет, мерзімді баспасөз материалдарын да осындай реттілікпен құрастыру керек.


2-СӨЖ

МАҚСАТ – курс бойынша жарияланған монографиялық еңбектермен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру

Тапсыру түрі – реферат рецензия

Әдістемелік нұсқау - Реферат –рецензия жазу үшін төмендегі үлгіні ұстаныңыз: мұнда ғылыми, мемуарлық және библиографиялық жұмыстың мағынасы бойынша:

- автор туралы мәлімет дайындау;

- кітаптың шығуы туралы мәлімет: қашан, қайда, қандай баспаханадан

шығарылған, тиражы туралы мәлімет.

- рецензияланып отырған кітаптың құрамы: бөлімдері мен тарауларының атауы.

- автордың сипаттап отырған оқиғаға, тарихи тұлғаға көзқарасы.

3-СӨЖ Топонимикалық материал жинақтау:

1. Туған өлке бойынша

2. Орта Азия территориясы бойынша

МАҚСАТ - Топонимикалық материалдар бойынша жинақтау, туған өлке бойынша, Орта Азия территориясы бойынша реферат дайындау.

Тапсыру түрі – Реферат

Әдістемелік нұсқау Топонимикалық материалдар бойынша жинақтау, туған өлке бойынша, Орта Азия территориясы бойынша реферат дайындау, Біржақты пікір болып кетпес үшін,осы деректерге берілген кейінгі зерттеушілердің көзқарастарын жүйелеп, зерделеу нәтижесінде талдау жасаңыз.



4-СӨЖ Қазақстан территориясындағы сәулет өнер ескерткіштерінің ерекшеліктері

МАҚСАТ – Қазақстан территориясындағы сәулет өнер ескерткіштерінің ерекшеліктеріне талдау жасап, мәлімет жинақтап, салыстырмалы кесте жасау.

Тапсыру түрі – Хабарлама жасау, талдамалы анықтама жасау. Ауызша және жазбаша

Әдістемелік нұсқау Қазақстан территориясындағы сәулет өнер ескерткіштерінің ерекшеліктеріне талдау жасап, мәлімет жинақтап, салыстырмалы кесте жасау.


5-СӨЖ Қазақстандағы әйгілі сүретшілердің шығармашылығы

(Ә. Кастеев, С. Романов, Х. Наурызбаев, А. Ғалымбаева, Г. Исмаилова, Е. Сидоркин)

МАҚСАТ Қазақстандағы әйгілі сүретшілердің шығармашылығы зерттеп, хабарламалар жасау.

Тапсыру түрі –Терминдер мен хабарламалар жасау. Ауызша және жазбаша.

Әдістемелік нұсқау Қазақстандағы әйгілі сүретшілердің шығармашылығы өзіндік ерекшеліктерін айқындаңыз


6-СӨЖ Өлкетануда мұражайлар, мұрағаттар атқаратын ролі.

МАҚСАТ –Әдебиет, баспа ісі бойынша алған білімдерін пысықтап, толықтыру.

Тапсыру түрі – Тарихи оқиғалардың жүйелілігі мен өзара байланысын дәлелдеу. Жазбаша және ауызша.

Әдістемелік нұсқау Жазбаша жұмысты жазу барысында ұсынылған тақырыптарына сәйкес кейінгі зертреушілердің көзқарастарын жүйелеп, зерделеу


Бақылау сұрақтары


  1. Қазақстанда өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру формалары

  2. Мектепте өлкетану жұмыстарының түрлері

  3. Тарихи өлкетанудың дерек көздері

  4. Өлкетану жұмысындағы тарих және мәдениет ескерткіштері

  5. Өлкетану жұмысындағы мұрағаттар құжаттары
  6. Өлкетану жұмысындағы баспасөздің ролі





<< предыдущая страница   следующая страница >>