girniy.ru |
1 2 3 ... 6 7
В) белгілі бір нәрсе туралы таңбалар мен сигналдар түрінде берілетін мәліметтер тобы.С) компьютердің жұмыс нәтижелері.
А) толықтылығы В) дәлдігі С) көлемділігі
A) техникалық тасымалдаушыға ақпаратты орналастыру туралы ғылым. В) ақпаратты жинау сақтау, өңдеу, оның қасиеттері, берілу әдістері туралы ғылым.С) ЭЕМ арқылы ақпаратты жинау, сақтау, түрлендіру, тасымалдау және оны пайдалану заңдылықтарын зерттейтін жаңа ғылыми пән.
А) белгілі бір атпен магниттік дискіде жазылып, өздігінен іске қосылатын командалар жиыны В) белгілі бір атпен магниттік дискіде жазылып сақталып, жұмыс істеуші адамның командасымен іске қосылатын, машина тілінде жазылған нұсқаулар жиыны. С) белгілі бір нәрсе туралы таңбалар мен сигналдар арқылы берілетін мәліметтер тобы. Күні________ Сыныбы____________________ Сабақтың тақырыбы: Жұмыс істеудің бастамасы. Тышқанмен жұмыс істеу. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды Windows ортасының ерекшеліктерімен, жұмыс үстелі түсінігімен таныстыру, есептер тақтасын, «Пуск» батырмасын және басты менюді жұмыста қолдануға үйрету және «Маус» монипуляторын меңгеру. Дамытушылық: Оқушылардың компьютерде жұмыс істеуде қабілеттерін, логикалық – абстракциясын дамыту. Тәрбиелік: Оқушыларды тәрбиелікке, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа үйрету. Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақта қолданылатын көрнекті құралдар: компьютер, инт.тақта, электронды оқулық Сабақтың барысы:
Өткен материалды қайталау сұрақтары:
Жаңа түсініктер: Windows – тың негізгі функциясы – осы орта үшін арнайы құрылған бағдарламалардың жұмысын басқару. Windows – бұл компьютерлік технологияның жаңа деңгейі. Ол деректермен жұмыс жасаудың объектілі – бағдарланған әдістемеге негізделген. Microsoft Windows 98 ортасының ерекшеліктері:
Windows- графикалық операциялық жүйе, оның негізгі обьектілері терезе белгішелер түрінде бейнеленеді. Windows- тің обьектілірі- терезе, жұмыс столы, шартбелгілер, жарлықта бумалар, тышқан, мәлімет алмастыру буфері. Windows ортасында жұмыс столының рөлін дисплей экраны орындайды. Он жұмыс істейтін программалардың терезелерді, құжаттардың жеке файлдары шарт белгіде түрінде орналасқан.
Тышқанмен жұмыс істеу. Жоғарыда айтылғандай обьектілер мен Windows –тің басқару элементтерін іске қосу үшін, «тышқан» манипуляторы қолданылады немесе қысқартып айтатын болсақ, тышқан дейміз. Тышқанның негізгі батырмасына оның әдетте сол жақ батырмасы алынады, ол сендердің оң қолдарыңның сұқ саусағының астында болады. Ал қосымша батырмаға тышқанның оң жақ батырмасы жатады. Тышқанды шерту деп оның нұсқағышын қажетті обьектіге орналастырып, тышқанның сол жақ батырмасын бір рет басуды және жіберуді айтады. Тышқанның оң жақ батырмасын шерту деп тышқанның нұсқағышын белгілі бір обьектіге орналастырып, тышқанның оң жақ батырмасын бір рет басуды және жіберуді айтады. Тышқанды екі рет шерту деп- тышқанның нұсқағышын керек обьектіге орналастырып, оның сол жақ батырмасын жылдам екі рет басуды және жіберуді айтады. Тышқанды алып бару деп – тышқанның нұсқағышын керек обьектіге орналастырып, оның сол жақ батырмасын жібермей, басып тұрып, обьектіні қажетті жерге апарып, сонан соң жіберуді айтады. Тышқанның оң жақ батырмасымен алып бару жоғарыда айтылған әрекеттерге ұқсайды, бірақ мұнда оң жақ батырманы басу керек. Сонда динамикалық меню пайда болады, одан орындағыларың келетін әрекеттің командасын таңдаңдар.
Өткен материалдарды қайталау сұрақтары:
Жаңа түсініктер: Терезе-жақтаулармен шектелген экрандағы төртбұрышты аймақ. Әрбір терезенің оны басқаруға арналған элементтері мен жұмыс аймағы болады.Жұмыс аймағында объектілер, ақпарат және басқару элементтері орналасады.Windows жүйесінде жұмыс істеу барысында бірне терезені бір мезгілде ашуға және терезелер арасында есеп тақтасындағы батырмалардың көмегімен ауыса отырып олардың әрқайсысында кезекпен жұмыс істеуге болады. Барлық терезелердің түрін төмендегі төрт топқа бөлуге болады: 1.Қапшық(папка) терезелері; 2.Қолданбалы терезелері; 3.Диалог (сұхбат) терезелері; 4.Анықтама терезелері. Қапшық (папка) терезелерінде, оны басқару элементтерінен басқа Windows-тың басқа обьектілерінің де белгішелері бар-белгілі бір обьектінің белгішесін мауспен екі рет шерту, оны ашады. Белгілі бір қолданбаны іске қосатын болсақ, онда экранда сол қолданбаның терезесі пайда болады. Қолданба терезелері қолданбаға жүктелген құжаттың мазмұнын көрсету міндетін атқарады, сондай-ақ онда терезені басқару элементтері де бар. Белгілі бір қолданбаны іске қосқанда, экранда осы қолданбаның терезесі пайда болады. Қолданба-бұл да бағдарлама, ол Windows жүйесінің басқаруымен жұмыс істегендіктен, қолданба деп аталады. Диалог терезелері- қосымша ақпараттарды енгізуге арналған арнайы терезе. Олар Windows-ты және оның қолданбаларын басқару мен баптау үшін қажет, олрда басқару элементтері бар. Өздеріңе таныс сағат терезесі мұның мысалы бола алады. Анықтама терезелері-Windows және оның қолданбаларының жұмысы бойынша анықтама ақпараттарын шығару қызметін атқарады. Менің компьютерім терезесінің негізгі элементтерімен танысайық. Шекара Терезе төрт жағынан қоршалған жақтаулардан тұрады. Оны терезенің шекаралары деп атайды. Терезенің жақтаулары арқылы оның өлшемі өзгертуге болады. Маус нұсқағышын терезе жақтауына апарып қос бағдаршаға айналған кезде қалауымызша өзгертеміз. Тақырып жолы. Терезенің жоғары терезесінің астында орналасқан. Терезенің аты орналасқан. Немесе басқару қатары деп те атайды. Себебі бұл қатар арқылы терезені басқарамыз. Жималаймыз, Жабамыз, Қалпына келтіреміз. Осы қатарда жүйелік меню белгішесі орналасқан. Оған маус нұсқағышын бассақ, терезені басқару тізімі шығады.Ол арқылы терезенің өлшемін өзгертуге болады. Терезенің жабу түрлері х белгісі арқылы немесе АlТ+F4. Меню жолы. Меню жолына АLТ+F4 арқылы кіреді. Маус нұсқағышын да пайдаланады.
Үйге тапсырма: Windоws терезелері, терезе элементтері мен құрылымы. САБАҚ ЖОСПАРЫ «Бекітемін» ________________ Оқу ісінің меңгерушісі «___________» ________20 ж Пән аты: Информатика Класы: Сабақтың тақырыбы: Paint графикалық редакторында жұмыс істеу. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды редактормен жұмыс істеуге үйрету. Графикалық ақпаратты жасау туралы түсінік беру. Тәрбиелілік: Оқушыларды тәрбиелілікке, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа үйрету Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, логикалық- абстракциясын дамыту. Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақта қолданылатын көрнекті құралдар: компьютер, инт.тақта, электронды оқулық, Сабақтың өту барысы: 1. Оқушыларды ұйымдастыру 2 .Үйге берген тапсырманы тексеру 3 .Жаңа тақырыпты түсіндіру. 4. Тапсырмаларды орындау 5. Сабақты бекіту 6. Үйге тапсырма беру. Жана түсініктер: ДК-нің мәтіндік те, графикалық та ақпаратты өңдеу мүмкіндігі бар. Мұндай ақпаратты өңдеудің қарапайым құралы операциялық жүйесі болып табылады. Графикалық редактор графикалық бейнелерді жасауға және редакциялауға арналған.
Paint графиктік редакторы іске қосу: Пуск – Программы – Стандартные – Графический редактор Paint. Редакторды жүктегеннен кейін экранда әдеттегідей, тақырып жолынан, меню мен жұмыс үстелінен тұратын терезе пайда болады. Менюді пайдалана отырып, терезеде құрал-саймандар тақтасын, палитраны және қалып-күй жолын жарықтандыруға болады. Егер жұмыс ортасының өлшемі терезе өлшемінен үлкен болып берілсе, онда жұмыс ортасының төменгі және оң жақтарында айналдыру жолақтары пайда болады. Қалып күй жолында меңзердің пикселдердегі координаттарын байқауға болады. СУРЕТ САЛУ КЕЗЕҢДЕРІ Құрал-саймандар тақтасы жұмыс аймағының сол жағында орналасады және ол мынадай құрал-саймандары бар. --суреттің ерікті аймағын белгілеу. --суреттің тік төртбұрышты үзіндісін белгілеу --суреттің белгілі бір бөліктерін өшіруге арналған өшіргіш --тұйық контурды құю --суреттен түс таңдау --экрандағы бейненің өлшемін өзгертуге арналған масштаб --жіңішке сызықтарды сызуға арналған қарындаш --ерікті сызықтарды сызуға арналған кисть --түрлі түсті нүктелерді салуға арналған бүріккіш --мәтінді енгізу мен қалыптастыруға арналған жазу --түзу сызықтарды салуға арналған сызық --қисық сызықтарды салуға арналған қисық --тікбұрыш көпбұрыш және эллипс- қажет фигураны салуға мүмкіндік беретін құал-саймандар фигура дұрыс салынуы үшін мауысты жылжытқанда шифт нернесін басып ұстау керек --салынған кескінді болдырмау үшін пернесін басу керек ПАЛИТРА
<< предыдущая страница следующая страница >> |